Áruházaink 2023.10.23. Hétőn ZÁRVA tartanak.

Tekintsd meg kiemelt ajánlatainkat!

Öntözés

Megtekintés Rács Lista
Növekvő sorrendbe Csökkenő sorrendbe

ÖNTÖZÉS

Évről évre kiszámíthatatlanabb az időjárás. Egyre szélsőségesebb körülmények mellett kell kertet és veteményeket ápolnunk, fűszer- és gyógynövényeket gondoznunk. Ehhez a megfelelő öntözés alapvető, legalább annyira, mint a kellő tápanyagban gazdag talaj.

Ismerjük-e az öntözés néhány alapszabályát, amelyet betartva valóban tartósan szép kertet alakíthatunk ki? Érdemes-e a kézi locsolást lecserélnünk automatikus szabályzókra? És vajon a mi otthonunkban hova folyik az esővíz?

A JÓ ÖNTÖZÉS TAKARÉKOS

Gyakran locsolunk, mégsem a kívánt hatást látjuk magunk előtt, ráadásul a vízóránkat is felpörgettük? Mind a kézi, mind a gépi öntözésnél érdemes megismernünk az előnyöket, mert a megfelelő vízellátás az esetek döntő többségében pénztárcabarát is!

A kerti tömlőkkel és tömlőkészlettel azonnal orvosolhatjuk, ha kiszáradt felületet látunk. Tömlőkocsi segítségével könnyen és gyorsan változtathatjuk a cső helyzetét, amelyet később az öntöző rendszerrel is összekapcsolhatunk, vagy kézben tartva mi magunk irányíthatjuk a vízellátást. Bizonyos esetekben, például egy gyümölcsfa locsolásánál, igen rövid idő alatt nagy mennyiségű vízre van szükségünk, erre alkalmas a kerti tömlő.

Öntözzünk ritkán, és akkor nagyobb mennyiséget, ezt tanácsolják a növénybarátoknak a szakemberek. A gyökereket így ellenállóbbá tehetjük: a talajba ágyazódva, megfelelő mélységben marad, nem veszélyezteti a szárazság. A rendszeres öntözést azonban már érdemes rábízni egy telepíthető öntözőrendszerre. Az igényeinkhez szabva választhatunk megbízható és precíz irányítással ellátott, automata öntözőrendszereket is. Óriási segítség, hiszen egy szabályzóval pontosan megmondhatjuk a rendszernek, mikor és mennyit locsoljon: a vezérlőegység pedig a beletáplált idősávban pontosan teljesíti a parancsunkat. Felügyelet nélkül is tudja a dolgát, így senkinek sem kell a kertben órákat várakoznia a csap elzárására.

Ha nagyobb összeget fordítunk a szabályzóra, a klasszikus időkapcsoló mellett már digitális kivitelezésben is elérhetjük. Ez többféle öntözési stílus egyidejű használatát teszi lehetővé. A csepegtető, szórófejes vagy szivárogtató megoldásokat kombinálhatjuk a digitális időzítő segítségével, hogy a kiválasztott területet a leghatékonyabban, mégis takarékos módon öntözzük. Ehhez szükségünk lesz egy energiaforrásra: használjunk akkumulátort, elemet, vagy csatlakoztassuk hálózati áramra.

Nemcsak kényelmes egy öntözésvezérlővel ellátott rendszer, de a lehelyezhető szórófejeknek, esőztetőknek és mikroszóróknak köszönhetően optimális, precíz lesz a locsolásunk. Ráadásul a legtöbb megoldás nagyon szépen illeszthető a kert képébe, elhelyezése nem csúnyítja el a látványt! A nedvességérzékelőnek köszönhetően pedig esős időben ki is kapcsolódnak.

EZEK AZ ÖNTÖZÉS ALAPSZABÁLYAI

Ha azt szeretnénk, hogy a növényeink megfelelő nedvességhez jussanak, fogadjunk meg néhány tanácsot! Hasznunkra lehet, függetlenül attól, hogy milyen öntözőrendszerrel, milyen tömlőkészlettel rendelkezünk.

Első, vagy talán nulladik lépésként gondoskodjunk a megfelelő talajról, ugyanis, csak egy jó kondícióban levő föld képes a megfelelő vízelvezetésre. Az egyenletesen eloszló folyadék a növény megfelelő fejlődését teszi lehetővé. Elkerülhetjük az egy helyre gyűlő, pangó víz kellemetlenségét, amely elzárja a gyökértől az oxigént.

Ami igazán fejtörést okozhat, az az, hogy milyen gyakran öntözzünk! A szakemberek azt tanácsolják, hogy inkább ritkábban, de nagyobb mennyiségben. Ez jelentheti akár a heti 1-2 alkalmat is. A növényzetnek még kifejezetten jót is tesz, ha a következő locsolásig kissé kiszárad.

Érdemes korán kelni a megfelelő öntözéshez: locsoljunk akkor, mikor a legkevesebb nedvesség tud elpárologni. Még a késő esti időszak is megfelelő.

Kerüljük el azt is, hogy nedvesség érje a leveket, ezzel a levélpenésztől és a megégéstől óvhatjuk meg a növényt. Azonban ez nem azt jelenti, közvetlenül csak a gyökérzetnél locsoljunk! A növény körüli teljes területet terítsük be vízzel, ezzel segíthetjük a minél teljesebb tápanyag-felhasználást!

ÖNTÖZÉS ESŐVÍZZEL

Újra felfedezik az esővíz értékét. A 120 literes tárolótól kezdve a 2300 literes kiszerelésig sok méret és anyagtípus közül választhatunk. Ez a széles kínálat remekül megmutatja, hogy sokan fordultak vissza a természetes megoldások felé. Esővizet gyűjteni és felhasználni környezettudatos lépés is. A szenzitív szobanövényeket leszámítva minden növényt bátran locsolhatunk a hordókban, vödrökben felfogott esővízzel. A régi, rozsdás fémek helyett már tartós tárolókat is beszerezhetünk, hogyha esik, azonnal összegyűjthessük az értékes csapadékot! Jelentősen csökkenthetjük a vízszámlánkat azzal is, ha az autónkat, a járdákat, a kerékpárunkat, a kerti szerszámokat is esővízzel tisztítjuk.